rozrywka   podróże   fachowo   poczta   startuj!
jaWsieci
 jaWsieci.pl podróże Moje Miasto BIAŁYSTOK EZOTERYCZNY
 Redaguje: Piotr Sobolewski
Białystok ezoterystyczny
To co czytasz jest opisem mojej wycieczki - i swego rodzaju przewodnikiem - po okolicach ulic Żabiej, Proletariackiej, Waryńskiego i Bohaterów Getta. Zwróciłem szczególną uwagę na rzeczy, na które ja ją zwracam podczas swoich przechadzek - na dziwne elementy, rudery, na to gdzie i jak wejść na dach. Oczywiście nie biorę na siebie żadnej odpowiedzialności za ewentualne przygody mogące wydarzyć się tobie, drogi Czytelniku i Współtowarzyszu Wyprawy w wyniku uczestniczenia w tej wycieczce (łażenie po dachach, szlajanie się po niepewnych okolicach itp.). Kilka porad: radzę ubrać się tak, żeby nie rzucać się w oczy (to ułatwia wiele spraw), wziąć kanapki, maszynkę do puszczania baniek mydlanych (fajnie puszcza się je z dachu) i pocztówkę - do wrzucenia do skrzynki przy Żabiej 14. I to chyba tyle tytułem wstępu. No to poszli:

Ruszamy spod dworca. Autobus nr 12 lub 1, wysiadamy na 2 czy 3 przystanku na Al. Piłsudskiego - kiedyś 1 Maja - naprzeciw banku. Pierwszym punktem orientacyjnym który trzeba odnaleźć jest budynek przy ul. Waryńskiego 24 - stad zaczyna się wycieczka. Jest to sklep firmowy BPIS - materiały instalacyjno - sanitarne. Bardzo fajny (jeśli ktoś lubi takie klimaty), prawie całkowicie pozbawiony tynku, część okien jest zamurowana. Z kolei za rogiem -ten sam budynek- są bardzo fajne barierki balkonów. Spójrz, kolego, na najniższy balkon z lewej - kiedy byłem tam 03.09.98 były na nim 2 paprotki. Na tej samej ścianie dziwne ixowate metalowe elementy. Ale nie przegapmy zakładu krawieckiego na rogu Piłsudskiego i Waryńskiego (cóż za połączenie) - piękny, socrealistyczny budynek, można zajrzeć przez okno [od strony banku]. Teraz mijamy sklep BPIS i podchodzimy do wieżowca Żabia 22. Co prawda na przeszkodzie staje nam domofon, ale my wstawiamy tradycyjny kit (przepraszam, moje nazwisko ....., jestem sąsiadem spod 35, zapomniałem klucza od drzwi), albo czekamy aż ktoś będzie wchodził. Bo warto. Czemu? 1 - fajny dach; 2 - ciekawa klatka schodowa. Ale do rzeczy, wejście na dach:

Na 10 piętrze mamy klasyczna drabinkę, potem pierwsza klapa - z grubej blachy, potem znów około 50 centymetrowy odcinek drabinki i zwykła klapa na zawiasach. Z powodu takiej konstrukcji włazu wchodzenie na dach jest trochę niewygodne. Ale może moje doświadczenie Ci pomoże. Tak więc: nie bój się zamykać za sobą pierwszej klapy, ma ona z góry uchwyt, tak więc nie bój się, nie uwięźniesz. Z kolei otwierając górną klapę nie obawiaj się zdecydowanie ją otworzyć - nie połamiesz zawiasów, ponieważ przy odchyleniu ok. 30 stopni od pionu opiera się ona o jakieś rurki. Dach jest dwu (prawie trzy) - kondygnacyjny: na wyższą część można wejść po drabince. Latem w godzinach porannych słońce świeci z kierunku ok. 4 rumbów na lewo od Fary - jeśli w dodatku jest jeszcze mgła, widok masz b. ładny. 2 rumby na prawo od Fary widać ratusz, dalej 3-4 rumby na prawo cerkiew św. Mikołaja. Oprócz tego ładny widoczek na stare drewniane domki. Wracając na dwór warto zwrócić uwagę na dość ciekawą windę - dwuczęściową, z częścią bagażową zamykaną na klucz.

Teraz po wyjściu z bloku po lewej stronie widzimy 2 bloki mające na parterze sklepy. Idziemy w ich stronę i omijamy je z prawej, potem mijamy blok Bohaterów Getta 7 i w podwórku widzimy ciekawostkę - w środku osiedla, na podwórku stoi z deka rozwalający się spory piętrowy drewniany dom - Bohaterów Getta 9. Niedaleko zaczyna się piaskowa dróżka którą można dojść do elektrociepłowni - ale o tym zaraz. Naprzeciw BohGetta9 można obejrzeć porozwalane zarośnięte resztki kibla podwórkowego - przy jego ścianie rośnie oparta o mur dziwna wierzba. W słoneczne dni na jego daszku można zobaczyć chłopców grających w karty. Teraz warto zwrócić uwagę na blok BohGetta13, w którym nie ma domofonu. Z tego co wiem, w ostatniej klatce właz na dach jest otwarty. Przy wchodzeniu na dach trzeba uważać i nie hałasować, bo drabinka jest o niecały metr od drzwi do prywatnego mieszkania. Na dachu są takie wysokie kominy - wentylatory. Można na nie wejść żeby puszczać banki mydlane, można też zobaczyć miejsce, w którym gołębie mają dom (ostrożnie! nie spłosz!). W jednym z kominów są takie drzwiczki, lewej części nie ma, i właśnie tam w środku jest dużo kup i tam mieszkają gołębie. Z dachu widać chłopców grających w karty na daszku kibla i dom BohGetta9. Widoczna jest też elektrociepłownia - ta sama, którą widać z dachu Żabiej 12. Jeżeli ktoś jest twardzielem, to może zrobić wypad w tamtą stronę - trafić łatwo, wystarczy cały czas kierować się w stronę komina. Ja zrobiłem. Ale opisywać tej trasy nie będę, pozostawiam ją tobie, czytelniku. Dobra, ale póki co to wychodzimy z bloku i zaraz niedaleko - idąc w strone ulicy Proletariackiej - jest placyk, a na nim pomnik i mogiła ok. 3500 Żydów - powstańców z getta i nie tylko. Na pomniku napisy po polsku i w jidysz. Teraz obchodzę z prawej strony blok Żabia 3, przechodzę przez garaże i trafiam na ul. Artyleryjską - widok jak z bajki albo ze wsi. Oki, teraz idziemy, drogi kolego, ulica Artyleryjską w lewo. Za domkiem nr 2/3 (co jest naprzeciw sklepu hurt - detal) skręcamy w lewo, gdzie jest b. ciekawy dom drewniano - murowany z dziwnym podwórkiem - naprawdę miejsce namber one. Potem idąc przez ścieżkę między drzewami trafiamy przed blok Żabia 21 [btw: na te dziwne podwóreczko można też trafić od drugiej strony - od strony Żabiej 8 - idziemy między sklepem a blokiem i za niecałe 20 m, jeszcze przed śmietnikiem skręcamy w prawo].

Tak, ale wróćmy do głównych zagadnień politycznych epoki. Stoimy przed blokiem Żabia 8, tak? Więc obchodzimy ten blok z lewej i trafiamy prosto na Żabią 3. Patrz [w internecie pod adresem: http://lipa.pl/~zero/teksty/przewodnik/przewodnik.htm] na rysunek nr 1 - ilustruje on jak wejść na dach tego bloku. Wejście jest ciekawe, ale nie bardzo bezpieczne - najpierw czepiając się krat wchodzimy na mały daszek przybudówki, a potem centralnie na ścianie mamy drabinkę, po której wchodzimy na dach. Jeśli komuś nie odpowiada takie ryzykanckie wchodzenie to zaraz (naprzeciw tego czegoś, co wygląda jak przedszkole) ma blok Żabia 12 - nie ma domofonu, pierwsza klatka, czwarte piętro, otwarte wejście na dach. Na dachu, zaraz przy klapie z asfaltu wyrasta mała (ok.30 cm) brzózka. Jest też maszt od anteny telewizyjnej - ze szczebelkami, można sobie wejść jeszcze wyżej i patrzeć. Jak z prawie każdego wyższego dachu w tej okolicy widać kościoły - św. Rocha i Farny, cerkiew św. Mikołaja i parę innych ciekawych rzeczy. Popatrzyliśmy? To schodzimy na ziemię. Idziemy w dół ulicy, w stronę Al. Piłsudskiego (po drodze mijamy skrzynkę pocztową na bloku Żabia 14 - można wysłać do koleżanek kartkę z wyprawy). Dochodzimy do Al. Piłsudskiego - i w tym miejscu, drogi kolego, musimy się rozstać. Przeszliśmy razem ładny kawałek drogi, przeszliśmy parę podwórek, pogoniono nas z paru klatek, razem staliśmy na dachu jak na wyspie na oceanie rzeczywistości, ale, jak to Alex mawiał, tam, dokąd teraz idę, wy ze mną pójść nie możecie. Mogę ci teraz tylko polecić, żebyś poszedł sobie w stronę ulicy Lipowej, po drodze zajrzał na podwórko Zamenhofa 25 - tam gdzie jest zakład naprawy instrumentów, a na klatce schodowej na parterze na kafelkach pisze "KARL NEVERMANN 18 RIGA 71".

I jeszcze żebyś zaszedł na gry komputerowe i flipery (róg ul. Malmeda i Lipowej - Malmeda 2, wchodzisz w bramę i z lewej schodzisz po schodkach w dół). I jeszcze żebyś za rogiem Lipowej - Sienkiewicza zaszedł do baru mlecznego "Słoneczny", i jeszcze żebyś na rogu Lipowa - Czestochowska zajrzał do budki z tanimi książkami - nawet po złotówce. A potem możesz zajść do parku, gdzie młodzież w wieku szkolnym siedzi na ławkach i pije alkohol. Jeśli chcesz się napić wina, a nie masz z kim - idź tam, może nie dostaniesz po ryju.

Do widzenia, do zobaczenia gdzieś kiedyś (post scriptum - tekst sprzed kilku lat, częściowo może być nieaktualny - wtedy trzeba elastycznie modyfikować plan wycieczki).


Piotr Sobolewski
pogoda
wiadomości
prasówka
kalendarz
kontakt:
poczta
sms
czat
dyskusje
forum
blogi
kartki
e-dyski
strony
tematy
szukam:
e-zasoby
tv & radio
odjazdy
rozrywka
podróże
zdrowie
sztuka:
teatr
kino
muzyka
literatura
e-galeria
muzeum
recenzje
inicjatywy
wydarzenia
zakupy
pieniądze
fachowo
patronaty
reklama
taxi
Karton w E-galerii
O portalu | Kontakt | Komunikaty | Pełny nawigator | Reklama | Strony WWW | Serwer | Domeny | Współpraca
© Copyright by jaWsieci 2001-2010. Wszystkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu
[do góry]